Kolik let budete pracovat na pořízení bytu?

Kolik let budete pracovat na pořízení bytu?

Pořízení bytu je nákladnou investicí zejména v posledních letech. Ceny nemovitostí rostou v Evropě i ve světě. Zajímavým ukazatelem je cena za m2 bytu v porovnání s průměrnou výší platu v dané zemi. Ve které evropské zemi je bydlení nejméně dostupné?

Nejdražší bydlení v Evropě

Ceny bytů v České republice jsou vysoké, máme jedny z nejdražších bytů v Evropě (porovnání za m2).

Nejvíce za m2 bytu zaplatíte v Rakousku, Francii, Německu a Anglii. Následuje Holandsko, Česká republika a Slovinsko. Nejnižší ceny bytů jsou v Bulharsku.

Pokud bychom obrátili pozornost k cenám bytů ve světě, vysoký nárůst cen zaznamenaly nemovitosti v Kanadě a v USA.

Dle studií vzrostly ceny bytů ve vyspělých ekonomikách za 10 let o více než 40 %.

Cena bytu však není sama o sobě určujícím faktorem. Je třeba vztáhnout pořízení bydlení k finančním prostředkům, které mají obyvatelé k dispozici. Ukazatelem může být výše průměrného platu a porovnání s cenou průměrného bytu.

Vývoj na evropském realitním trhu

Za minulý rok vzrostla cena bydlení nejvíce v Maďarsku. Prudce rostly ceny bydlení také v Německu a Holandsku. Vysoký nárůst cen zaznamenaly byty na Slovensku a v České republice. K poklesu ceny bytů došlo například v Norsku.

Z evropských zemí je nejméně dostupné bydlení v Srbsku, následuje ČR.

Česká republika je na nelichotivých prvních příčkách v nedostupnosti bydlení. V naší zemi by dle indexu musel mít kupující k dispozici asi 12 ročních průměrných platů, aby dosáhl na vlastní bydlení. Špatnou situaci mají dle ukazatele i na Slovensku, kde potřebují téměř jedenáct průměrných ročních platů k pořízení bytu. Nejlépe se bydlení pořizuje Irům a Belgičanům, ti potřebují asi 3 roční platy.

Nízké sazby hypoték tlačí ceny nemovitostí vzhůru

Jak v České republice, tak na Slovensku je získání hypotečního úvěru poměrně jednoduché a levné. Cena úvěru se dlouhodobě pohybuje pod hranicí inflace, to nahrává nákupu investičních bytů, kdy se hypoteční úvěr splácí výnosem z pronájmu. Tím také klesá počet vhodných nemovitostí pro bydlení.

Ačkoliv v posledních měsících dochází k mírnému růstu úrokové sazby u hypotečních úvěrů, zájem o hypotéky neklesá. Úrokové sazby hypotečních úvěrů se pohybují okolo 2,1 %, výnos z investičního bytu okolo 5 až 9 % ročně. To znamená, že i v případě pořízení investičního bytu na hypoteční úvěr realizuje investor nemalý zisk.

Filip Vorlíček
Autor: Filip Vorlíček

  • Nemovitosti prodávám za nejvyšší možnou cenu nemovitosti díky podrobné analýze trhu a individuální strategii na míru dané nemovitosti
  • Kompletní právní servis od zkušeného advokáta vč. bezpečného uložení peněz (advokátní úschova)
  • Zajistím převod na katastru nemovitostí
  • ZDARMA obstarám průkaz energetické náročnosti budovy při prodeji domu
  • Vytvořím profesionální prezentaci Vaší nemovitosti na realitních serverech, v online kampaních a vlastní webové stránce nemovitosti.
  • Podklady k prezentaci připraví profesionální fotograf a kameraman, získáte tedy i kvalitní videoprohlídku s dronem
  • Další člen mého týmu vyrobí 3D scan nemovitosti nebo video vizualizaci budoucího stavu (dle daného typu nemovitosti)
  • Na propagaci Vaší nemovitosti běžně narazíte na platformách Google, YouTube, Seznam, Facebook, Instagram, Messenger a další
  • Samozřejmostí je inzerce na největších placených realitních serverech včetně TOPování a TIPu regionu (udržování Vaší nemovitosti na předních příčkách těchto serverů)
  • Každodenní monitoring nabídek a poptávek v celé síti RE/MAX
  • Pochopitelně zajistím prohlídkové dny nemovitosti a veškerou komunikaci se zájemci.
  • Často se mi podaří i navýšit cenu díky propracovanému systému transparentní online aukce.
  • Prověřím zájemce s ohledem na jejich finanční situaci
  • Poprodejní servis včetně daňového přiznání a převodu energií

MAPA NEMOVITOSTÍ:

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení