Současná situace mění pronájem nebytových prostor

Současná situace mění pronájem nebytových prostor

Přesto, že ceny nemovitostí stále stoupají, trh nemovitostí zažívá několik změn. Především se jedná o pokles poptávajících o pronájem nebytových prostor a zároveň pokles cen nájemného. Co to znamená do budoucna?

Fixní platby rizikem

Řada firem, právě kvůli výši nájemného, byla v období pandemie donucena pobočky uzavřít. Vládní pomoc je vyplácena se značným zpožděním a trhem převládá nejistota budoucího vývoje. Řada firem musela přistoupit k restrukturalizaci, zeštíhlení výroby nebo i k nejrůznějším inovacím.

Fixní platby nájemného se staly rizikem, které firmy více a více nechtějí podstupovat. Svou činnost přesouvají do online prostředí a také rychlým tempem přistupují k novému způsobu práce.

Sdílená pracovní místa i práce z domova

Pandemie firmám ukázala, že není nezbytně nutné mít pro každého zaměstnance vlastní kancelář. Argumenty, že zaměstnanci nebudou doma efektivní a firmy nedostojí závazkům, jsou zcela liché. Pro podniky to znamená, že mohou fungovat zcela bez kanceláří nebo na mnohem menší ploše. Jakmile skončí vládní dotace na nájemné, přistoupí velká část firem k velkým změnám a očekává se ještě mnohem nižší poptávka po komerčních prostorách, než jakou vidíme dnes.

Dále je můžeme očekávat tlak ze strany nájemců na změnu v nájemních smlouvách. Opatrnost povede k uzavírání krátkodobých smluv, k dohodám o kratší výpovědní lhůtě, nižším kaucím nebo k doložkám upravujícím výši nájemného v mimořádných situacích.

Nižší nájemné snižuje ceny nemovitostí

V momentě, kdy klesá nájemné, reagují ceny prodávaných nemovitostí. Řada nemovitostí se totiž prodává jako investiční nemovitost. V případě, že budoucí (očekávané) nájemné bude o desítky procent nižší než dnes, kupující nebude ochoten za nemovitost zaplatit současnou cenu.

Nemovitosti jsou nadhodnocené

Dle vyjádření ČNB jsou nemovitosti v České republice v současné chvíli nadhodnocené a jejich ceny neodpovídají příjmové dostupnosti obyvatel. Česká národní banka odhaduje nadhodnocení okolo 17 %, ale uvádí, že ve velkých městech s vysokým podílem investičních bytů mohou být ceny nadhodnoceny až o 25 %.

 

Filip Vorlíček
Autor: Filip Vorlíček

 • Nemovitosti prodávám za nejvyšší možnou cenu nemovitosti díky podrobné analýze trhu a individuální strategii na míru dané nemovitosti
 • Kompletní právní servis od zkušeného advokáta vč. bezpečného uložení peněz (advokátní úschova)
 • Zajistím převod na katastru nemovitostí
 • ZDARMA obstarám průkaz energetické náročnosti budovy při prodeji domu
 • Vytvořím profesionální prezentaci Vaší nemovitosti na realitních serverech, v online kampaních a vlastní webové stránce nemovitosti.
 • Podklady k prezentaci připraví profesionální fotograf a kameraman, získáte tedy i kvalitní videoprohlídku s dronem
 • Další člen mého týmu vyrobí 3D scan nemovitosti nebo video vizualizaci budoucího stavu (dle daného typu nemovitosti)
 • Na propagaci Vaší nemovitosti běžně narazíte na platformách Google, YouTube, Seznam, Facebook, Instagram, Messenger a další
 • Samozřejmostí je inzerce na největších placených realitních serverech včetně TOPování a TIPu regionu (udržování Vaší nemovitosti na předních příčkách těchto serverů)
 • Každodenní monitoring nabídek a poptávek v celé síti RE/MAX
 • Pochopitelně zajistím prohlídkové dny nemovitosti a veškerou komunikaci se zájemci.
 • Často se mi podaří i navýšit cenu díky propracovanému systému transparentní online aukce.
 • Prověřím zájemce s ohledem na jejich finanční situaci
 • Poprodejní servis včetně daňového přiznání a převodu energií

Stáhněte si zdarma

7 chyb při prodeji nemovitosti

zpracováním osobních údajů